„A női személyiség alakulásának folyamata tele van belső
küzdelmekkel és örömteli felfedezésekkel. Ha a nő saját személyiségének tudatára ébred,
élete igazi virágzásnak indul.”

Írjon nekünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Ha bármilyen kérdése, véleménye, ötlete, javaslata van, kérjük, írjon nekünk! Email-címeinket a Kapcsolat menüpont alatt is megtalálja.

Hírlevél

Ha szeretne értesítéseket kapni eseményeinkről, programjainkról, kérjük, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Videóink megtekintése - kattintson!

Nincsenek képek

Kapcsolódó érdekességek

Partnereink

Magyar Női
Érdekérvényesítő Szövetség
Perczelné Kozma Flóra Nőegylet
Perczelné Kozma Flóra Nőegylet

Bejelentkezés tagoknak

Kövessen minket a Facebookon!

Látogatók

9.png5.png7.png7.png5.png9.png
Ma505
Tegnap505
A héten3435
A hónapban8126
Összesen957759

Látogató adatai

 • Ip-cím: 3.236.143.154
 • Böngésző: unknown
 • Verziószám: unknown
 • Operációs rendszer: unknown

Jelenleg

23
látogatónk van

2024. június 15. szombat, 20:48

 

Szeretettel emlékezünk Dr. Buday Kornélia katolikus teológusnőre, egyesületünk egykori elnökére. Munkássága óriási gyümölcse a 2005-ben Budapesten megrendezésre került Nemzetközi Konferencia megszervezése, hiszen az ESWTR ez alkalommal nyitott először Közép-Kelet Európa felé, és ezáltal hazánk híd lehetett a keleti és nyugati teológiai gondolkodás között. Nelli nem csupán elméleti szinten művelte a teológiát. Női életének beteljesedését az anyaságban látta. Szakmai karrierje, habilitációs munkája eltörpült annak jelentősége mögött, hogy életet ajándékozhat egy gyermeknek. Boldog anyai örömeit azonban mindössze három hétig élvezhette, miután egy a szülés következményeként fellépő agyvérzés elragadta fiatal életét.

In memoriam
Publikációi
 

 

In memoriam

2008. július 21-én dr. Buday Kornélia (sz. 1971) szülés következtében fellépő agyvérzésben elhunyt. Csak pár héttel korábban, július 5-én adott életet kisfiának, Buday Soma Vendelnek. Halála egy ígéretes teológusnő és valláskutató életére tett pontot, olyan tudóséra, aki hazájában erőteljesen előmozdította a feminista teológia ügyét és sokat tett azért, hogy Kelet és Nyugat között javuljanak a kapcsolatok.

2003-ban Buday Kornélia Elzbieta Adamiakkal és Rebeka Anic-kal közösen adta ki a Theologische Frauenforschung in Mittel-Ost-Europa / Theological Women’s Studies in Central/Eastern Europe / Recherche théologique des femmes en Europe orientale et centrale című tanulmánykötetet. Ugyanebben az évben fejezte be doktori disszertációját Bécsben The Earth Has Given Birth to The Sky – Female Spirituality in the Hungarian Folk Religion címmel. A művet 2004-ben adták ki, és egy évvel rá Marga Bühring-díjat kapott érte Svájcban. Ezt követően vendégelőadóként működött Budapesten, Szegeden és Bangalore-ban. 2006 és 2007 között a Károli Gáspár Református Egyetem (Budapest) BTK Néprajzi Tanszékének sámánista archívumában dolgozott. 2007 szeptemberétől teljes munkaidejű előadóként folytatta munkáját ugyanennek az egyetemnek a bölcsészkarán.

A 2007/08-as tanév telén a gráci Karl-Franzes egyetem Aigner Rollett vendégprofesszori ösztöndíjasaként jutott a Women’s and Gender Studies kurzusára. Energikus és elkötelezett tanár volt. A Vallástudományok intézetében saját kutatásait is folytatta a gender és az antropológia, a sámánizmus és más alternatív gyógymódok, istenek, illetve a nők részvétele a magyarországi, többségében vallási népi kultúra területein. Szakdolgozati tézise ezt a címet viseli: Genderspezifische Zugänge zu alternativen Heilverfahren am Beispiel schamanastischer Heilungswege (Alternatív gyógymódok genderspecifikus megközelítése sámánista gyógyítások példáján keresztül).

Perintfalvi Rita ezt az üzenetet küldte Magyarországról:

Buday Kornélia a feminista gondolkodásmódra Innsbruckban talált rá, amikor nekivágott a doktorátusának. Ausztriai tartózkodása alatt egy csoportnyi magyar teológusnőt gyűjtött össze, akikkel vezetése alatt elindította az első magyar ESWTR-csoportot. A salzburgi nemzetközi ESWTR-konferencián a fiatal teológus felajánlotta, hogy megszervezi az első Kelet-Európában tartott ESWTR konferenciát. A 2003-as hollandiai nemzetközi konferencián pedig a kis magyar szekció el is vállalta a következő konferencia budapesti szervezését. Magam 2004-ben találkoztam Nellivel először, akkor csatlakoztam az előkészítő csapathoz. Hihetetlenül sok és kemény munka várt ránk, majd két éven át szinte minden hétvégét a szervezéssel töltöttük. A gender-téma valami egészen újnak számított nálunk a teológiában. Sem egyházi, sem társadalmi támogatást nem kaptunk, annál bővebben jutott az elutasításból és a kritikából. Igazi úttörők voltunk nehéz prófétai rendeltetéssel.

Láttam Nelli lelkesedését és elkötelezettségét, amely töretlen maradt a sok szervezésbeli és anyagi nehézség ellenére is. A szememben ő hősies zseni volt. Végül állóképességének és energiájának gyümölcseként 2005-ben megrendeztük az első nemzetközi ESWTR-konferenciát Budapesten 110 résztvevővel. Sokan biztosan még emlékeznek is erre. Azon a konferencián Nelli történelmet írt, és nem is csak a magyar feminista teológia történelmét, hanem a teljes európai feminista mozgalom történelmét, amely ez által a konferencia által sajátos kelet-európai és magyar szempontot szerzett.

Mindnyájan gyászoljuk Buday Kornéliát. Sokan ismertük őt, érzékeltük őt és az elkötelezettségét. Nyugodjék békében. Együtt gyászoljuk őt a kisfiával, Soma Vendellel, aki ilyen hamar elveszítette édesanyját. Mindazokkal együtt, akik közel álltak Kornéliához.


Utrecht, 2008. augusztus 15.
Prof. Dr. Angela Berlis

Publikációi


Könyvek:


Cikkek:

 • Világmegváltás az anyaméhből – avagy női sámánok nyomában. (World salvation from the womb - or else – tracing the story of female shamans.) In: MTA NKI Évkönyv 2007.
 • Building Bridges in a Multifaceted Europe. Religious Origins, Traditions, Contexts and Identities. Herausgegeben zusammen mit Sabine Bieberstein und Ursula Rapp. Leuven: Peeters, 2006.
 • Gender Roles Mirrored Through Images of the Hungarian and the Hungarian Speaking Gypsy Religious Folk Tradition. In: Cabibbo, Rosaria – Børresen, Kari Elisabeth – Brezzi, Francesca (eds.): The Impact of Cultural and Religious Gender Models in the European Formation of Socio-Political Human Rights, Roma: European Science Foundation, 2006, 263-276.
 • Womanhood: Blessing or Cursing – Blessed or Cursed? In: Acta Ethnographica Hungarica, Budapest: Akadémiai Kiadó 2006, 3-30.
 • A csatkai cigánybúcsú. (Gypsy Patronal Festival at Csatka/Hungary.) In: Egyházfórum, 2005/5, 15-18.
 • Cigány vagy roma? Elmélődések a konstruktív és destruktív hatású segítségnyújtásról. (Gypsy or Roma? Reflections on Help-Giving in Constructive and Destructive Ways.) In: Egyházfórum, Pécs: Molnár, 3/2003, 3-5.
 • Földanyából csak földszag maradt? (Did merely smelly earth remain of Mother Earth?) In: Egyházfórum, 5-6/2004, 3-7.
 • A fogyatékos Isten – avagy az integratív valláspedagógia alapelvei. (Principles of the Integrative Religious Education.) In: Gyógypedagógiai Szemle, Budapest: Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete, 3/2003, 210-218.
 • Challenging Female Images of the Hungarian Religious Folk Tradition. In: Adamiac, Ela – Anic, Rebeka – Buday, Kornélia: (eds.): Theologische Frauenforschung in Mittel- und Osteuropa, Leuven: Peeters, 2003, 49-68.
 • The question of women’s ordination in Hungary. In: Holmes, Colm (ed.): Now Is the Time, Dublin: Avoca Publishers, 2002, 59-63.
 • Az alma és a fája. Nők vallási szocializációja a keresztény egyházakban. (The Apple and its Tree. Religious Socialization of Women in Christian Churches.) In: Egyházfórum, Pécs, Molnár, 1/2002, 6-9., 2/2002, 11-14.
 • Meghitt otthon és Isten országa. Profán képek a szent családról. (Profane Images about the Holy Family.) In: Hamp, G. – Kelemen, G. (Hrsg.): A család (The Family), Budapest, Balassi, 2000, 211-214.
  Elhangzott a Magyar Pax Romana Fórum 42. kongresszusán, 2000 húsvét nyolcadában.


Egyesületünk örömmel fogadja támogatásukat céljai megvalósításához.
A pártfogást és segítséget előre is hálás szívvel köszönjük!
Isten áldása kísérje életüket,
és segítse Önöket nagy terveik megvalósításában!
 


Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete
UniCredit Bank
Swift-kód: BACXHUHB
Számlaszám: HU65 1091 8001 0000 0062 7729 0003